Vill du bli familjekompis?

Observera

Denna text publicerades första gången den 8 mars, 2021. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Studieförbundet Bilda söker nu familjer/personer från olika kulturer som vill lära känna varandra genom att bli familjekompis. Vi som församling finns med och engagerar oss i detta projekt som nu också kommit till Hallsberg.

Familjekompis ger nya svenska familjer och etablerade svenska familjer chansen att lära känna varandra. Det finns även möjlighet för personer utan familj att anmäla sig och bli ihopparad med en kompis.

Mer information och anmälningssida finns på www.familjekompis.nu.

Projektet anpassar sig så klart efter Corona och kan därför vara flexibelt. Tveka inte att redan nu anmäla dig till att vara med, se det som en intresseanmälan och du blir kontaktad av Sture Wilhelmsson som är projektledare här i Hallsberg. Du kan även kontakta honom om du har några frågor. Hans kontaktuppgifter är 070-150 63 65 sture.wilhelmsson@bilda.nu